DMF spiller op i jazzfestivalen

Dansk Musiker Forbund præsenterer 5 koncerter i samarbejde med Ny V58 under dette års jazzfestival 2015. Det er nogle år siden DMF har været aktiv koncertarrangør i jazzfestivalen, men vi syntes at et koncertsamarbejde med Ny V58 var så tillokkende, at vi ikke kunne sige nej.

Programmet er en blanding rundt i forskellige og beslægtede jazzgenrer. Koncerterne indeholder musik spillet af nogen af de ældre jazzkoryfæer og nogen af de unge talenter og instrumentalister.

Vi har bedt Jens Jefsen, Finn Odderskov og H. P. Lange sammensætte et godt hold af bund solide og dygtige jazzmusikere fra København og lokale århusianske jazzmusikere, og det er der kommet et rigtig godt program ud af. Sammen med ovennævnte har vi engageret de unge og ”vilde” Acid Plutonium, der spiller en gang familievenlig avantgardistisk partymusik.

Den første søndag eftermiddag i jazzfestivalen afvikler vi i samarbejde med Inger Boysen en Blues ’N’ Jazz jamsession med guitaristerne Aske Jacoby, Carsten Knudsen og Martin Blom som jamværter.

Check mere på nyv58.dk

jazzfest_v58_640x905

Sådan ser programmet ud :

Lørdag d.11 Juli – kl. 20.00 – 22.00
Acid Plutonium   /   Pris 50,- kr

Søndag d.12 Juli – kl. 13.00 – 18.00
Blues’n’ Jazz Jam  :  Værter: Aske Jacoby,
Carsten Knudsen & Martin Blom   
/   Gratis

Torsdag d.16 Juli – kl. 20.00 – 22.00
H.P Lange (Guitar & Vokal) & Paul Junior (Kontrabas)
m. Troels Jensen (Piano, Guitar & Vokal)   /   Pris 50,- kr

Fredag d.17 Juli – kl. 20.00 – 22.00
Finn Oderskov (Tenor Sax) & Jens Søndergaard (Alt Sax) Kvintet
(Ole Ulvedal (Bas) , Denis Drud (Trommer), Ole Mathiasen (Piano)
Pris 50,- kr

Lørdag d.18 Juli – kl. 20.00 – 22.00
Jens Jefsen Kvartet m. Jakob Sørensen (Trompet)
Espen Laub Von Lillienskjold (Trommer) &
Makiko Harabayashi (Piano)   /   Pris 50,-