Veloplagt møde imellem københavnske bookere og Aarhus musikere
Af: Lars Knudsen, DMF Aarhus.
I går aftes blev serien af ”Hvorfor DIT hvorfor DAT” arrangementer afholdt for anden gang i Aarhus. Scenen var sat i MONORAMA, Åbyhøj, hvor godt 30 interesserede lokale Aarhus musikere var mødt frem, og gik vældigt spørgelystne til de københavnske bookere, som vi havde hentet ind til en unik mulighed for at møde dem ”in person”. Cecilie Veje/Idealbar, Ida B. Jensen/Huset, Mikkel Wad Larsen/Beta, Sven Houlberg/Rust. Bookerne lagde på skift ud med at fortælle om de respektive spillesteder. Hvordan de fungerer, og hvordan deres administrative jobs rent praktisk hænger sammen.
Aftenens ”Spørgejørgen”, musiker Anders Pedersen, sørgede på både hyggelig og yderst faglig kompetent vis for at der blev snakket, fortalt, spurgt og kørt en meget spændende og informativ dialog imellem deltagerne i salen og booker panelet på scenen. Flere musikere havde konkrete ideer som blev kommenteret og fik rådgivende ord og vejledning med på vejen. Ud fra forklaringerne om hvordan bookernes virkelighed ser ud fra deres stol, blev der desuden serveret en lang række helt konkrete godbidder, i form af gode råd til hvordan man kommunikerer sig frem til at være et attraktivt band og samarbejdspartner for de københavnske venues.
Der blev ”DITTET og DATTET” i næsten to intensive timer, og så var der efterfølgende tid til fri snak over en øl og vand. Dejligt med al den positive tilbagemelding om arrangementet fra de tilfredse deltagere. Vores veloplagte bookere tilkendegav at det for dem havde været en positiv oplevelse at besøge musikerne i Aarhus. Glædeligt at se, at der blev skabt konkrete aftaler Aarhus musikere og Kbh. bookere imellem, om at følge op og holde kontakt fremadrettet.
Hold øje med hjemmesiden og vores facebook for mere info i nærmeste fremtid om kommende ”Hvorfor DIT hvorfor DAT” aftener.
Herunder finder du lidt fotos, samt video fra arrangementet.
Fotos af Michael B. Nielsen – Koncertfotos Aarhus